Generalforsamling 2025: fredag d. 21. marts. 2025

1. Valg af dirigent:
Traditionen tro vælges Bent Henriksen.

2. Formandens beretning:
2024 blev et fremragende år for Nakskov Sportsfiskerforening, dels har vi haft en god medlems fremgang, så god at vi ved årsskiftet talte 135 medlemmer og det må siges at være flot, dog kunne vi godt tænke os at se nogle 100 medlemmer vi ikke ser i hverdagen, det er nemlig sådan at vi vel kun ser ca. ja 35 til 40 forskelige af jer til foreningens arrangementer gennem året, men vi ville gerne se flere, ellers er foreningens ture og arrangementer som reglen godt besøgt og det er vi rigtig glade for, de gratis konkurrencer har fået en stor tilslutning og giver tit og ofte et par nye medlemmer, det kniber måske pt. lidt med vores klubaftener der ikke ikke altid er lige vel besøgte, noget vi godt kunne tænke os at få lavet om på, hvad skal der til ?

2024 var også året hvor fik vi afholdt foreningens store 180 år Jubilæums, det vil sige, foreningen havde 8o års jubilæum, mit eget 5o års jubilæum, i foreningen bestyrelses arbejde, og mit 20 års jubilæum som formand, og til sidst men ikke mindst foreningens 30 års dag på adressen Vejlegade 37, jo det blev til 180 års jubilæum i den lille forening, vi fik alle en rigtig dejlig dag med masse besøg af tidligere og nuværende medlemmer, der lage vejen forbi klubben, for at hilse på, og få et par fornøjelige timer nye og gamle venners lag. Bestyrelsen og Formanden siger tak for det store fremmøde, tak for mange de flotte gaver vi modtog i dagens anledning, tak for al opmærksomheden vi fik, der var ikke et øje tørt, det var en fantastisk dag som vi sendt vil glemme, tak til alle for dette. Turprogrammet for 2024 blev det første i foreningen historie uden Havture efter Torsk, som alle ved er Torskefiskeriet pt. lagt på is, og hvornår det kommer i gang igen, ja det er der hvis ingen der kan fortælle os, og der er ikke meget vi kan gøre, derfor er der blevet lagt en Fladfisketur i forsommeren som kompensation for de manglende Havture efter Torsk, det er efter hånden også blevet vanskeligt at få datoer hos de få Tursejlere der er tilbage i området, alle vil sejle med dem på det samme tidspunkter af året, derfor har vi været nødsaget til at lække flere ture pt. om lørdagen, det er det vi kunne få. Ellers ligner Turprogrammet sig selv, med nogle få ændringer, vores afslutning og opstart på klubaftener med Sommergrill er flyttet til en Lørdag hvor det nu bliver KlubLørdagsGrill med Peber Bøffer på grillen, og øl og vand af libitum, alt sammen til en fornuftig pris, så er forårets Aborrekonkurrence lavet om til Klubmesterskab i Aborrefiskeri, fordi vi har valgt at afholde åbent L.F. Mesterskab i Aborrefiskeri til efteråret i uge 42, hvor vi inviterer alle medlemmer og ikke medlemmer til at deltage, ikke medlemmer deltager for en pris af 50,- kr. medlemmer deltager selvfølgelig gratis som de også gør til alle Kyst og Aborrekonkurrencer, hvilket har været en stor succes.

Som de fleste nok har bemærket er der ikke kommet et flot trygt Turprogram i år, dels for at spare tid og økonomi, det var efter hånde ved at være en smule dyrt, der bliver dog tilsendt en printervenlig version af foreningen Turprogram via mail og ellers må man på hjemmesiden eller følge os på Facebook, samtidig med dette har vi valgt at fremsende kontingent opkrævning og Turprogram på mail, hvilket der er gjort til ca. 90 adr. det koster i dag 29,- kr. at sende et brev, de penge kan vi godt bruge et andet sted. Og da dette blev skrevet havde Post Nord stadig omdeling af breve, men meget har ændret sig siden, så lad os få de sidste mail adresse på plads nu.

Så er der vores Web Annoncerer, der køre på tredje år, pt. er der 44 lagt på hjemmesiden, langt de fleste har gentegnet på tredje år, i denne omgang er der kun 2 der har sagt nej tak til at forsætte, til gengæld har vi søgt Vestas om sponsorstøtte, og vi fik et ja, og 2000,- kr. til ungdoms arbejdet i foreningen, stor tak til alle sponsorerne der støtter og bakker op omkring foreningen, men vi kan godt bruge flere, så er der nogle der kender nogen der ude som skulle have lyst til at støtte foreningen med en sponsor annonce på foreningens hjemmeside siger de bare til. Ang. Nakskov Indrefjord er der ikke så meget at berette om, vi har netop underskrevet en ny brugeraftale for Nakskov Indrefjord, således at vi igen har en 10 års aftale med Lolland Kommune om fiskeretten i Nakskov Indrefjord, så er der blevet slået lidt siv dernede, dog noget sendt hen på året denne gang, men da man, ifølge de lærte ikke må lave siv og rør beskæring i et Natur Land 2000 område før efter 1. november, blev det lidt sendt i år, vi prøver at se om vi kan få gang i beskæringen noget tidligere nu her til efteråret.

Så til sidst, har foreningens smertes barn, det kære gamle skib Laksen, den blev i 2024 lånt ud 11 gange til 4 personer, det er simpelthen ikke i orden, det er for lidt, i forhold til den udgift der i at holde den, og ikke mindst det store arbejde der også er i at vedligeholde den og tilse den flere gange om ugen, gennem en hel sæson, samtidig er prisen på vognmand/kran, som i forvejen er, og det er ikke for meget sagt, meget svær at lave aftaler med, der bliver brugt rigtig meget tid på at lave aftaler med vognmanden for derefter at få dem aflyst på dagen når vi står og er klar med skibet, sidst blev det aflyst ikke mindre end 3 gange på samme dag, for så til sidst at finde en ny dag, også kan vi starte det op op igen, med fortøjninger, højtryksrenser, sejle skibet på plads, osv. samtidig med, så er prisen steget helt vildt, prisen var i efteråret, 5000,- for at få den taget op og sat på plads i klubben, samlet en høj pris for 11 lejemål fordelt på 4 til 5 medlemmer.

Derfor har bestyrelsen besluttet at lade Laksen stå på land i et år eller to, for at se om der skulle komme en interesse for den, både til at bruge den, men også til at passe den, vi skal bruge en eller flere personer der vil passe og og tilse den i hverdagen, sammen med den løbende vedligeholde der er ved sådan et skib, både med isætning og optagning, forårs og vinterklargøring, afvaskning, bundsmøring, træværk, motorpleje, små reparationer osv. den skal passes som om det var ens egen, det skal være i orden når det er noget vi låner ud, hvis det ikke lykkes at finde disse personer der vil dette, vil vi senere tage stilling til, om den skal på andre hænder.

Det var lidt fra Formanden, der siger TAK FOR ORDET….

3. Godkendelse af regnskab:
Kassereren fremlægger regnskabet for 2024, hvorefter der kan stilles spørgsmål.

Regnskabet godkendes af Generalforsamlingen.

4. Uddeling af diplom og gaver:

1. Aborre for junior: 0,500 kg. Tristan Zachariassen
2. Aborre: 1,415 kg. Henrik Mattsson
3. Havørred: 3,410 kg. Allan Frederiksen
4. Gedde: 5,0 kg. Hugo Andresen
5. Fladfisk: 1,163 kg. Johnny Christiansen
6. Hornfisk: Ingen tilmeldinger
7. Torsk:  PT. Udgået
8. Årets Medlems Rapport: Blev rapport nr. 7 skrevet af Tor Bentsen

5. Indkomne forslag:
Fra bestyrelsen:

Forsalg 1) Formand, kasserer og sekretær vælges direkte af generalforsamlingen (der tilføjes) og kan repræsenteres af samme person, den øvrige bestyrelse konstituerer sig selv.
Forslag 2) Gammel tekst: Som medlemmer af foreningen kan som regel optages enhver, som er fyldt 12 år og som ved det 18 år bliver seniormedlem. Ny tekst: Som medlemmer af foreningen kan som regel optages enhver, som er fyldt 12 år og som ved det 25 år bliver seniormedlem.
Forslag 3) Betegnelsen Junior laves om til ungdomsmedlem, kontingentet sættes ned fra kr. 200,- til kr. 100,- pr. medlems år.

Forslaget godkendes af Generalforsamlingen.

6. Valg af bestyrelse:
Følgende er på valg:

1. Kassere: Søren Andersen: ønsker genvalg, valgt
2. Bestyrelsesmedlem: Tor Bentsen :ønsker ikke genvalg, Per flugt bliver valgt
3. Bestyrelsesmedlem: Christen Timm: ønsker genvalg, valgt
4. Suppleant: Per Flugt: ønsker genvalg, bliver valgt til bestyrelsen
5. Suppleant: Brian Milkowski ønsker ikke genvalg, Brian Due bliver valgt
6. Revisor: Bent Henriksen: ønsker genvalg, valgt

7 evt.
Der tales løst og fast om tingene af de godt 30 fremmødte og Formanden takker Tor Bentsen for hans indsats i bestyrelsens arbejde, ellers bliver generalforsamlingen afsluttet i god ro og orden, uden større håndgemæng og på traditionel vis, med et par velsmurte håndmader og lidt at drikke, samt en hyggelig snak i baren bag efter, vi takker for en god og dejlig aften….

Formanden takker for god ro og orden.

  • Formanden