Aborre konkurrence i Nakskov Indrefjord d. 28. april 2024

Efter en periode med masser af regn og i en Indrefjord der har været og er presset af de store vandmængder og som flere steder enten står under vand eller er så gennemvædet af det samme, at det næsten var umuligt at gå i, blev årets første Aborre konkurrence i Nakskov Indrefjord afholdt i et længe ventet solskinsvejr med temperatur op mod de 20 grader, og med store fine Aborre i fjorden, det må siges at være perfekt.

Til konkurrence havde 16 mand tilmeldt sig, og der blev gået til den fra konkurrencens start kl. 9.00 hvor folk spredte sig over det meste af Indrefjorden, og de første fisk hurtigt blev landet, fiskeriet var meget spredt, men der blev fanget Aborre over det meste af Indrefjorden gennem hele konkurrencen hvor fiskeriet sluttede kl.13.00 med indvejning, samtidige med at der var tændt op i grillen, så deltageren kunne få stillet den værste sult, hvilket alle gjorde godt brug af.

10 flotte Aborre nåede indvejningen, de 5 største til indvejningen blev fanget af, Erik Nielsen 1,075 kg. Tommy Lindsjø 1,050 kg. Rene Jørgensen 0,994 kg. Jørgen Smach 0,968 kg. Allan Jørgensen 0,934 kg.

Vinder af Aborre konkurrencen blev:

1. pr. Erik Nielsen, med en Aborre på 1,075 kg.
2. pr. Tommy Lindsjø, med en Aborre på 1,050 kg.
3. pr. Rene Jørgensen, med en Aborre på 0,994 kg.

  • Formanden